Pět výhod korkových zátek

By in
1373
Pět výhod korkových zátek

Korek a zátky z něj vyrobené jsou nejpoužívanějším uzávěrem lahví s vínem nejen u nás, ale prakticky v celé Evropě. Jednou z firem, která zásobuje český a slovenský trh korkovými výrobky je Jelinek Cork Group.

Korkové zátky se začaly používat k uzavírání lahví s vínem v 16. století. Už v té době bylo největším producentem korku Portugalsko. Korek se dnes získává stejně jako v minulosti. Přibližně jednou za devět let se z korkového dubu opatrně oloupe kůra, ze které se vyrábí zátky i další produkty. Jeden korkový dub vydá za svůj dlouhý život až 20 sklizní.

Korek má v hrdle lahve s vínem mnoho výhod

Výhoda první: utěsnění
Uzavřete-li s ním láhev s vínem, nedostane se ven ani kapička. Korek je nepropustný. Hrdlo lahve výborně utěsní. Pro tyto důvody se korek využívá i k uzavírání lahví sektu, kde korek musí v láhvi udržet tlak 4-5 atm.

Výhoda druhá: zrání
U vín určených k dlouhodobé archivaci je nutné dbát na kvalitu zátky. Díky „mikrooxidaci” dovoluje korek vínu zrát v průběhu jeho archivace. Kvalitní korkové zátky si své vlastnosti uchovávají několik desetiletí a umožňují tak vínu dlouho zrát.

Výhoda třetí: indikátor stáří vína
Podle korkové zátky můžeme orientačně určit stáří vína uvnitř lahve. Korek uzavřený v hrdle lahve postupně tvrdne. Čím je víno starší, tím je korková zátka tvrdší. Bude-li se vám tedy někdo snažit namluvit, že pijete velmi staré víno a přitom bude korkový špunt měkký, nejspíš se vás snaží oklamat.

Výhoda čtvrtá: známka kvality vína
Kvalitní přírodní korková zátka bývá velmi často známkou kvality nabízeného vína. Ceny těchto zátek se pohybují v řádech desetikorun a bývají vyrobeny z jednoho kusu korkové kůry, nikoliv lisované z kousků korku.

Výhoda pátá: tradice
Korková zátka a láhev vína k sobě prostě patří. Většina Evropanů si nedokáže jiný uzávěr u svého oblíbeného nápoje ani představit. Vždyť otevírání vína se stalo malým obřadem a součástí ochutnávání vína ve vinárnách a restauracích. Představte si, jak bychom se jako zákazníci dívali na číšníka, který by nám přinesl láhev špičkového, velmi drahého vína a začal kroutit např. šroubovacím uzávěrem. Asi bychom kvalitě vína příliš nevěřili. V mnohých případech to může znamenat ztrátu zákazníků. Kvalitní korkové zátky a mnoho dalších korkových výrobků zakoupíte v našem e-shopu.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)