Nejčastější otázky na téma korkové podlahy

By in
380
Nejčastější otázky na téma korkové podlahy

Korkové podlahy se používají už od začátku 20. století. V Evropě jsou korkové podlahy už dlouho běžné. V posledních letech získaly na popularitě v Severní Americe a v Austrálii a dnes se prodávají prakticky po celém světě.

Korkové podlahy vydrží minimálně stejnou dobu, jako ostatní druhy podlah. Kromě toho jsou vyrobeny z přírodního a obnovitelného zdroje, jsou ekologické (jde o kůru z korkového dubu, jejíž oloupání strom nepoškozuje). Navíc je tento materiál antistatický, působí protialergicky a izoluje jak zvukově tak tepelně.

Korkové podlahy se vyrábějí z materiálu o takové hustotě, že jim zátěž ani váha nevadí. Naopak – jednou z vlastností korku je jakási „tvarová paměť”, takže když korkový povrch zmáčkneme, po čase se sám vrátí do původního tvaru – stejně jako se korková zátka po vytažení z lahve zvětší. Polyuretanový nátěr korek navíc chrání a umožňuje snadnou údržbu. Nicméně stejně jako u všech podlah i zde platí, že mezi podlahou a nábytkem by měla být ochranná podložka.

Ovšem, hodí se do všech místností, ať v bytech či veřejných prostorách. Právě v kuchyních jsou korkové podlahy snad nejčastější, protože se na nich příjemně stojí a snadno se myjí. Když na takovou podlahu vylijete vodu, nic se nestane. Prostě ji jen utřete, jako u jakékoli jiné podlahy. V koupelnách se korková lepená podlaha hodí proto, že je na dotek teplá a lidské pokožce velmi příjemná. Pokud však očekáváte, že bude vystavena velkému množství vody (cákající děti apod.), doporučuje se po pokládce spáry v podlaze důkladně utěsnit a pak teprve instalovat lišty.

Do suterénů doporučujeme korkové plovoucí podlahy. Pokud tu hrozí prosakování vlhkosti z betonové desky pod podlahou, měla by pod plovoucí podlahou být protivlhkostní vložka (6 mil polyetylenový film). Vyhnete se tím problémům. Chcete-li mít ve svém suterénu korkové dlaždice lepené na podklad, doporučujeme nejprve betonový podklad zakrýt protivlhkostní vložkou, na ni položit podlahu z překližky a na tu teprve nalepit korkové dlaždice.

Pro naše dlaždice lepené na podklad doporučujeme kontaktní lepidlo Alkaprén nebo disperzní lepidla určená k lepení korku.

Korkové podlahy jsou přírodní materiály vysoké kvality a tak je nutné je brát. Určité barevné variace k těmto materiálům patří a tvoří jejich charakteristický půvab – to se týká jak korku, dřeva i bambusu.

Tady záleží na tvaru podkladu. Pokud je ve špatném stavu, má praskliny, staré PVC, nebo je špinavý, je vhodnější instalovat plovoucí podlahu. U plovoucích podlah odpadá nákladná a složitá příprava podkladové plochy – stačí když je podklad rovný. Plovoucí podlahy jsou také nejvhodnější volbou, pokud hrozí prosakování vlhkosti z betonového podkladu – stačí instalovat protivlhkostní vložku (viz výše). Jako podklad lepených podlah se pokládají na podklady (dřevěné či betonové), které jsou suché a nejsou na nich praskliny, vosk, mastnota ani špína, které by mohly snižovat účinnost lepidla.

Vezměte nepotřebnou dlaždici a obruste její kraj. Získaný korkový prach smíchejte s polyuretanem a dostanete tmel, kterým můžete zatřít drobné prasklinky. Nechte zaschnout a povrch pak natřete polyuretanem.

Ano, korkové podlahy se dají barvit jako jakékoli jiné. To se ale týká jen podlah bez povrchové úpravy (vosk, uretan). K barvení užívejte barvivo na bázi vody a rovnoměrně aplikujte pomocí měkké látky či houbičky. Nechte barvu dostatečně zaschnout a na povrch naneste tři vrstvy podlahového uretanu na bázi vody (dle pokynů výrobce). Jste-li kreativní můžete na podlaze vytvořit před aplikací uretanu krásné vzory.

Ano. Na základě nezávislých měření přímo u výrobce podlahového topení bylo prokázáno, že korkové podlahoviny jsou vhodné pro podlahové topení a velmi dobře vyhovují všem předepsaným normám, nedochází k energetickým ztrátám. Oproti jiným podlahovinám má korek větší tepelnou setrvačnost, proto první prohřátí trvá o něco déle, ale pak podlaha teplo déle udržuje.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)