Korek a chození naboso

By in
333
Korek a chození naboso

Chodíte doma rádi naboso a nemáte ještě korkovou podlahu? Pak pro vás budou důležité informace na dalších řádcích. Proběhla termografická měření, ve kterých byl porovnáván vliv podlahoviny na ochlazování chodidla při přímém doteku. Pomocí měření infračerveného spektra se porovnávaly vlastnosti podlahovin, které jsou považovány za jedny z nejměkčích a nejteplejších – lino a dřevo.

Porovnání lina, dřeva a korku

Výsledek měření ukázal teplotu chodidla po 1 minutě setrvání na podložce z lina, pak ze dřeva a z korku, vše za stejných podmínek. Chodidlo, které bylo ve styku s linem, prošlo výrazným ochlazením, méně ochlazené bylo chodidlo z dřevěné podlahy. Nejlépe dopadl výsledek pro korkové podlahy, kde podle měření infračerveného spektra téměř nedošlo k ochlazení oproti přirozené teplotě chodidla.

Korkové podlahy vyhledávají milovníci přírodních materiálů a ti, kdo chtějí vytvořit ve svém domově zdravé prostředí pro alergiky. Korek je totiž naprosto ekologického původu z obnovitelného zdroje, je antialergický, odolný proti plísním, škůdcům i vlhkosti. Korek je navíc antistatický, takže korková podlaha nepřitahuje, a díky své struktuře ani nepohlcuje prach.

Místo a datum měření: Abionics, Japonsko, 1988. Pokojová teplota: 23-24 ºC.

Měření teploty chodidla na různých podlahách
Zleva: Korková dlaždice (5mm); dřevěná parketa (12mm); lino (2mm)
54321
(0 votes. Average 0 of 5)