Korková izolace ve stavebnictví

By in
566
Korková izolace ve stavebnictví

Korek je vnější kůra korkového dubu, který roste převážně v oblasti Středozemního moře. Tento pozoruhodný strom má kůru, jejíž vlastnosti a způsob regenerace jsou jedinečné v celé rostlinné říši. Unikátní složení korkové suroviny s více než 40 miliony buněk nalepených vzduchem na kubický centimetr, dělá z korku přirozený zvukový a tepelný izolant, který nemá mezi ekologickými izolacemi konkurenci.

Vlastnosti korku vyplývají z jeho samotné struktury a chemického složení buněčných membrán. V každé buňce se nachází plyn podobný vzduchu, stěny těchto buněk jsou tvořeny celulózou, suberínem a voskem. Suberín spolu s voskem způsobuje, že korek nepropouští tekutiny ani plyny. Plynný prvek, nacházející se v miniaturních hermeticky uzavřených přepážkách, neumožnuje téměř žádnou vodivost z hlediska tepelného, zvukového a nebo vibračního působení. Díky těmto vlastnostem korek splňuje až 4 izolační vlastnosti: tepelné, zvukové, antivibrační a antibakteriální.

Základní přednosti korku

Korek je ideálním materiálem s vysokou životností, trvalou odolností proti plísním, vlhkosti a výkyvům teplot. Pro jeho antibakteriálnost a difúznost je nejideálnějším řešením v budovách se zvýšeným rizikem tvorby vlhkosti. Díky své jedinečné struktuře dokáže zabezpečit požadovaný účinek izolace už při malých tloušťkách, což výrazně snižuje sílu stěn.

Vysoký stupeň pružnosti a zatíženosti předurčuje korek jako ideální antivibrační izolaci pro vysoce namáhané konstrukce, např. pro pojízdné střechy, základy průmyslových strojů anebo jako izolace zabraňující šíření vibrací a hluku ze železničních tratí. Korek je ideální izolací pro všechny druhy ekologických staveb s důrazem na použití zdraví nezávadných materiálů s vysokým účinkem izolace a dlouhou životností.

Zateplení domů korkovým materiálem je vhodné pro zdravé bydlení
I při dodatečném zateplování starších domů se nesmí zapomínat na fakt, že je třeba brát v úvahu i procesy stárnutí. Díky strukturálním změnám se nám několik roků, ba až desetiletí, mohla dostávat zvýšená vlhkost do stavební konstrukce.

Právě z důvodu ochrany proti vzniku nezdravého vlhkého prostředí by se měly používat izolace s vyšší paropropustností. U nás se nejvíc používají minerální izolace. Problém u těchto izolací je ten, že si nedokáží více než 15 – 20 let zachovat stejné technické vlastnosti, a to hlavně z důvodu dlouhodobého působení vlhkosti, vlivem kterého dochází k tzv. vatovému efektu, tedy ke strukturálním změnám, které zhoršují tepelněizolační vlastnosti a paropropustnost o 10 – 15%. Proto jsou vhodné pro vícegenerační a nízkoenergetické domy izolace z kůry korkového dubu.

Korková izolace – použití

  • exteriérové zateplení kontaktních a odvětraných fasád
  • izolace šikmých a rovných střech
  • vegetační střechy
  • interiérová izolace zvuku a tepla, podlah, stěn, příček a stropů
  • izolování výtahů, tepelných a zvukových průmyslových strojů
  • izolace stavebních základů

Výhody korkové izolace

  • bezkonkurenční životnost – garance 50 let na technické vlastnosti
  • rozměrová stálost – nesmršťuje se, nevznikají tepelné mosty
  • vysoká odolnost vůči extrémním povětrnostním vlivům (odolnost od +200°C po -200°C)
  • odolnost vůči bakteriálním a chemickým vlivům
  • paropropustnost – nedochází k akumulaci vodních par (nízký difúzní odpor)
  • tepelná a zvuková izolace v jednom
  • všeobecné využití (fasádová, střešní, podlahová izolace atp.)
  • čistě přírodní produkt

54321
(0 votes. Average 0 of 5)